Na Slovensku platí pravidlo, že „neznalosť zákona neospravedlňuje“ a vychádzajúc z tejto zásady naši zákonodarcovia a poslanci schvaľujú zákony tak, aby ich pochopili a dodržiavali aj občania nedosahujúci ich inteligenčných výšin.
Nakoľko sa snažím patriť ku kategórií občanov, ktorí sa vyhýbajú možným konfliktom a problém, tak mi prišlo ťažko od srdca keď som zaregistroval ako okolo môjho auta krúži osoba v čiernom, z diaľky pripomínajúca NINDŽU pred nasadením do akcie. V predtuche niečoho zlého som došiel k autu a pozorne skontroloval čo zaujalo pozornosť nindžu na aute. Na môj nesmelý pozdrav nasledovalo tvrdé konštatovanie, či som si vedomý hrubého porušenia zákona, za čo mi bude udelená pokuta. Ako každí kriminálnik, tak aj ja som po prekonaní šoku, dal nesmelú otázku v čom som porušil zákony tohto štátu. Na toto mi nindžom bolo ukázané na značku parkovisko s dodatkovou ceduľku ktorá hlásala „REZIDENTI MsÚ“. Hneď mi odľahlo a hrdo som vytiahol potvrdenie mestského úradu, ktoré dokazovalo, že som parkoval len po dobu v ktorej som si ako občan mesta plnil povinnosti voči samospráve. Okamžite som bol knokautovaný odpoveďou, že keď mám riešiť niečo na úrade tak mám využiť parkovisko obchodného centra a neobmedzovať zamestnancov mestského úradu v parkovaní a neporušovať zákon. Nakoľko sa mi akosi nevybavovalo, že by rezident sa rovnal zamestnanec využil som poslednú možnosť obrany a dal som nesmelú otázku „čo vlastne značí slovo rezident“. Po výrazu tváre nindžu ktorý sa zatváril ako „Slavo v hre DUEL pri otázke ako sa menuje hviezda pod číslom 1587“ som začal pochybovať či som ten zákon skutočne porušil a diskusia bola ukončená zo strany bystrého oka zákona.
Nakoľko žijeme v dobe kedy sa pretláča tvrdenie o vedomostnej spoločnosti a dobe HOAXOV tak som sa s využitím guglu snažil zistiť či došlo k porušenia zákonov alebo sa jedná o hoax.
V platnej legislatíve a ani vo všeobecne záväzných nariadeniach mesta som nenašiel odpoveď na rezidentné parkovanie zamestnancov na verejnom priestranstve, kto je rezident a ako sa môže získať karta rezidenta. Tak som využil databázu Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, ktorý na rozdiel od nindžu tvrdí, že:
Rezident je:
- predstaviteľ koloniálneho štátu v protektoráte, spravidla skutočný vládca
- (predtým) minister r. diplomatický zástupca (medzi chargé d’affaires a vyslancom)
- vedúci agent cudzej rozviedky v určitej oblasti
- miestny obyvateľ, občan, usadlík;
Nakoľko sme mali revolúciu a nepamätám sa žeby sme vytvorili protektorát, tak mi prvá možnosť pripadala nelogická a zavrhol som ju, aj keď rozhodnutie vyčleniť si na verejne prístupnom námestí cca 50 parkovacích miest je hodné činu skutočného vládcu.
U druhej možnosti, že mestský úrad je diplomatický zástupca mi pripadala ako možná alternatíva, len som nenašiel ktorý štát títo zástupcovia prezentujú. Tak som zavrhol aj túto možnosť.
U tretej možnosti som zapochyboval, ale kto by tak verejne prezentoval, že pracujú v záujme cudzej rozviedky a zároveň unikol by ostrému oku bezpečnostných orgánov.
Zostala mi len možnosť číslo štyri. Len zas jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra má na význam slov „miestny obyvateľ“ a „občan“ iný názor.
Pod použitými pojmami definuje:
občan -a mn. -ia m. príslušník štátu, mesta al. obce: slovenskí štátni o-ia; čestný o. mesta;
miestny1 -na -ne príd. 1. súvisiaci s miestom1, vymedzenou menšou obývanou oblasťou, lokalitou, mestom, obcou a pod.; vzťahujúci sa na určité miesto1; vyskytujúci sa na určitom mieste1; viazaný, obmedzený na určité miesto1, a preto charakteristický: m. kostol, cintorín; miestna pošta; miestni obyvatelia, občania; m. rodák, hrdina; miestna krásavica, klebetnica; miestne noviny vychádzajúce v určitom mieste (okrese, meste) a určené pre tunajších čitateľov
obyvateľ -a mn. -ia m. človek vo vzťahu k bydlisku, k obydliu: o-ia miest, sídlisk; počet o-ov sa zvýšil;
Nech sa snažím ako chcem, nemôžem tam nájsť, že úrad má svojich občanov alebo miestnych obyvateľov podľa ich zaradenia v pracovnom pomere.
Už Rímsky cisár Augustus vysvetľoval synovi, že peniaze nesmrdia. Keď náš vládca chce získať peniaze, ktoré mu od obyvateľov mesta za pokuty nesmrdia, tak nech nindžovia každodenne pokutujú aj zamestnancov MsÚ ktorí nespĺňajú podmienku „rezidenta“, úradníkov samosprávneho kraja, podnikateľov a riaditeľov organizácií ktorí prídu na pracovné rokovania a pod. ktorí s 100% pravdepodobnosťou nespĺňajú kritéria rezidenta tak ako miestny obyvateľ alebo dá do poriadku dopravné značenie ktoré bude jednoznačne definovať, že na verejnom priestranstve je dovolené parkovanie len zamestnancom úradu a neuvádzať do neistoty občanov honosnými slovami „REZIDENTI MsÚ“, keď významu toho slova nerozumejú možno ani jeho tvorcovia a určite vymáhači zákonnosti.
Nemalo by platiť, že ten kto platí dane by mal mať približne rovnaké práva ako ten čo mu ich vyrubuje?
Celá debata | RSS tejto debaty